News-Serwis

Kraj

KRS: Skarga na ustawę o Trybunale Konstytucyjnym

KRS: Skarga na ustawę o Trybunale Konstytucyjnym
24 listopada 2015
18:54

Czwarta skarga na nowelę autorstwa PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Krajowa Rada Sądownictwa wnioskuje o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją i zarzuca parlamentowi sposób pracy nad nowelizacją – powiedział po nadzwyczajnym posiedzeniu KRS jej rzecznik sędzia Waldemar Żurek.

Chodzi o przepisy dotyczące wyboru sędziów Trybunału. Wnioski o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją, złożył już wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich, a także PO i Nowoczesna. Wniosek Krajowej Rady Sądownictwa dotyczy wyłącznie trybu procedowania ustawy.

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała też apel do przedstawicieli władz o merytoryczne rozwiązanie problemu sporu, który – jej zdaniem – bezpośrednio uderza w autorytet Trybunału Konstytucyjnego.

9 grudnia Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z ustawą zasadniczą nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS przyjętej w ubiegłym tygodniu przez parlament i podpisanej przez prezydenta.

Z kolei 3 grudnia Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z ustawą zasadniczą nowelizacji przyjętej jeszcze przez rząd PO-PSL. Pierwotnie to PiS zaskarżył tę nowelę, później jednak się z tego wycofał, a swój wniosek w tej sprawie złożyła Platforma Obywatelska.

iar/moc/nyg

fot. Lukas Plewnia, www.polen-heute.de, Flickr, CC BY-SA 2.0

Powiązane artykuły

Komentarze