News-Serwis

Kultura

Kraków: Najnowszy film Christophera Nolana

Kraków: Najnowszy film Christophera Nolana
24 listopada 2015
13:13

„Quay” – tak nazywa się najnowszy film Christophera Nolana i zarazem pierwszy w karierze tego reżysera dokument. Zostanie on pokazany po raz pierwszy w Polsce 28 listopada w krakowskiej Rotundzie.

Nowy film twórcy „Interstellar” będzie poświęcony twórczości słynnych braci Quay – docenionych na całym świecie amerykańskich twórców animacji, którzy na swoim koncie mają między innymi animowaną adaptację prozy Brunona Schulza. Filmy braci znane są widzom z dziwnej, surrealistycznej atmosfery i – jak to w animacji – ogromnej dbałości o najmniejszy szczegół.

Hollywoodzki gwiazdor reżyserii na pozór ma niewiele wspólnego z twórcami bardziej kameralnych animacji. Jeśli jednak wyjść poza pozory – braci Quay i Nolana łączy przede wszystkim nieposkromiona wyobraźnia. Poza tym wiadomo, że twórca „Mrocznego rycerza” od dawna inspirował się filmami animatorskiego duetu.

Bardzo interesujące, że „Quay” to pierwszy tego typu projekt Nolana. Dotąd pracował on tylko przy długich metrażach, a zazwyczaj wręcz przy superprodukcjach. Teraz stworzył film krótki i skromny. Czy poradził sobie z taką formą równie dobrze jak z ponaddwugodzinnymi epickimi obrazami?

Pokaz filmu Nolana odbędzie się w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.

rp

fot. jason gessner, Flickr, CC BY-SA 2.0

Powiązane artykuły

Komentarze