News-Serwis

Nauka i technologia

Kosmos: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma 15 lat

Kosmos: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma 15 lat
02 listopada 2015
18:43

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obchodzą niecodzienną rocznicę. Mija właśnie 15 lat od przylotu pierwszej załogi na pokład tego orbitalnego pojazdu. Dziś sześciu orbitujących astronautów wzięło udział w specjalnej konferencji prasowej. Rozmawiano po angielsku, rosyjsku i japońsku.

Drugiego listopada 2000 roku dotarła na znajdującą się jeszcze w budowie stację tak zwana Ekspedycja 1.

Od tamtej pory ludzie na zmianę, ale bez przerwy mieszkają w kosmosie. Dziś sześciu orbitujących astronautów wzięło udział w specjalnej konferencji prasowej. Rozmawiano po angielsku, rosyjsku i japońsku.

Według Scotta Kelly’ego z NASA, to właśnie międzynarodowa współpraca jest kluczowym elementem całego projektu. „Najważniejsze jest to, że mamy pojazd [kosmiczny], który może utrzymać ludzi przy życiu przez długi czas” – podkreślał.

Stacja to gigantyczne laboratorium naukowe. Do tej pory przeprowadzono na niej ponad 1700 eksperymentów. Krytycy mówią, że projekt się nie opłaca, bo 100 miliardów dolarów to po prostu za duży wydatek. Ale astronauci na stacji dziś nie dyskutowali o pieniądzach. Mówili, że zjedzą urodzinowy posiłek i przy okazji porozmawiają o nauce.

Stacja okrąża Ziemię na wysokości około 400 kilometrów i widać ją z Ziemi gołym okiem. Najbliższy widzialny przelot nad Polską – w piątek o 5:27 nad ranem.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
foto: NASA/Commons Wikimedia

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze