News-Serwis

Świat

Kościół: Papież jedzie do Afryki

Kościół: Papież jedzie do Afryki
25 listopada 2015
08:11

Papież rozpoczyna pielgrzymkę do Afryki. Przez pięć najbliższych dni odwiedzi Kenię, Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską.

Na Czarnym Lądzie Franciszek chce między innymi nawiedzić meczet i mówić o dialogu chrześcijaństwa z islamem. Po ostatnich zamachach w Libanie, Francji i Mali wizycie towarzyszą obawy o jego bezpieczeństwo. Do tej pory żadnej z jego pielgrzymek nie towarzyszyła tak napięta atmosfera. W Kenii władze obawiają się zamachu ze strony islamistów z organizacji AL-Szabab.

Ksiądz Marcin Dąbrowski z papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie monitorującego prześladowania katolików na świecie zwraca przy tej okazji uwagę na napięcia miedzy chrześcijanami a muzułmanami w Afryce. Choć na Czarnym Lądzie wyznawców islamu jest mniej niż chrześcijan, to są kraje, w których dochodzi miedzy tymi grupami do krwawych starć- mówi duchowny.

Pierwszym krajem, który odwiedzi Franciszek jest Kenia. Tutaj papież wygłosi przemówienie w siedzibie lokalnego biura ONZ, pojedzie do slumsów i odprawi mszę na stadionie. 27 listopada będzie już w Ugandzie. W Namugongo odprawi mszę w kościele wybudowanym ku czci męczenników. Natomiast w Kampali- stolicy kraju – weźmie udział w spotkaniu młodzieży. Tam będzie też specjalna część na spotkanie z wyznawcami innych religii. 29 listopada papież będzie w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangui. To tu uda się do meczetu i wygłosi ważne i wyczekiwane przemówienie o rozmowach chrześcijan z muzułmanami.

Ksiądz Marcin Dąbrowski mówi, że tamtejsi wierni bardzo liczą na słowa pocieszenia od Franciszka. W RŚA od lat trwa konflikt między chrześcijanami i muzułmanami. O papieskiej wizycie w meczecie mówi się, że to najniebezpieczniejszy punkt całej pielgrzymki.

IAR/ Grzegorz Maciak/buch/ po
fot: Republic of Korea/FLickr.com

Powiązane artykuły

Komentarze