News-Serwis

Kraj

Kopertą po oczach

Kopertą po oczach
12 grudnia 2015
11:49

Zgodnie z nowymi przepisami osoby niepełnosprawne będą miały wytyczone miejsca do parkowania na dużych niebieskich prostokątach. Pierwsze z nich zaczęły pojawiać się na ulicach polskich miast. Taka niebieska koperta została wymalowana między innymi wśród zabytkowych kamienic na ulicy Foksal w Warszawie. Takiemu oznaczeniu sprzeciwia się zastępca Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Czytelne i jaskrawe oznakowanie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych jest efektem rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Przepisy zaczęły obowiązywać od początku października. Zapisano w nich między innymi, że na obszarach, gdzie wyznacza się miejsca parkingowe należy wskazać stanowiska dla osób niepełnosprawnych. Obszary te powinny być pomalowane niebieską farbą. Na takie wyznaczanie miejsc nie zgadza się między innymi zastępca Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki.

– Te oznakowania kompletnie ignorują kwestie wynikające z ochrony konserwatorskiej. Konserwator rządzi się swoimi ustawami, także rozporządzeniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Wszystkie takie działania muszą być uzgodnione z lokalnym konserwatorem zabytków. Jest to kolorystyka  agresywna i forma nienaturalna, która nie może być zaakceptowana dla obszarów zabytkowych. Dla takich miejsc powinny być zaproponowane inne rozwiązania- ocenia Michał Krasucki.

Urzędnicy z Warszawy sprzeciwiają się rozporządzeniom ministerstwa. – Już jesteśmy umówieni z wiceprezydentem miasta Jackiem Wojciechowiczem, aby ustalić jedno stanowisko w tej sprawie. Zrobimy wszystko, żeby na obszarze zabytkowym nie powstawały takie oznaczenia. To rozporządzenie powinno być zmienione- podkreśla zastępca Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Zmiany oznaczeń domagali się przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. – Brakuje odpowiedniej kultury wśród kierowców. To nie jest widzimisię osób niepełnosprawnych, żeby pomalować koperty na niebiesko. Idea jest taka, żeby kierowcy sprawni wiedzieli, że te miejsca są przeznaczone dla prowadzących z ograniczeniami ruchowymi. W ten sposób nie powinno dochodzić do sytuacji, że ktoś parkuje na miejscu dla osób niepełnosprawnych, a później musi tłumaczyć się strażnikom miejskim- mówi prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski.

Powinniśmy czerpać przykłady z całego świata.- Tak jest w całej Europie. Przykładowo w Brukseli, w centrum miasta można znaleźć miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych wyznaczone dużym, niebieskim prostokątem. Są w zabytkowym obszarze i też namalowane na kamiennej nawierzchni- podkreśla Piotr Pawłowski.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, które wprowadziło przepisy o wytyczaniu miejsc parkingowych, już nie istnieje. Zadania te przejęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Niestety, na razie resort ten jest w trakcie  organizacji i nie udało się nam uzyskać komentarza w sprawie niebieskich kopert.

Mikołaj Michalecki

fot. MM

Powiązane artykuły

Komentarze