News-Serwis

Świat

Kolejny dramat u wybrzeży Grecji. Troje dzieci imigrantów utonęło

Kolejny dramat u wybrzeży Grecji. Troje dzieci imigrantów utonęło
15 stycznia 2016
14:55

Troje dzieci utonęło w okolicy greckiej wyspy Agathonisi, po tym jak przewrócił się ponton z uchodźcami zmierzającymi do Europy. Greckie służby bezpieczeństwa zatrzymały pod zarzutem przemytu ludzi członków międzynarodowych organizacji pozarządowych „PROEMAID” i „Team Humaniy”. Aresztowano trzech Hiszpanów i dwóch Duńczyków.

Podczas porannej akcji ratunkowej ocalono dwudziestu imigrantów i zatrzymano przewożącego ich przemytnika. Troje dzieci utonęło. Burmistrz wyspy Agathonisi stwierdził, że na przeprawę przez morze o tej porze roku decydują się tylko ci, którzy nie zdają sobie sprawy z ogromu niebezpieczeństwa. Dodał, że imigranci są przekonywani przez przemytników o tym, że transport zimą jest bezpieczny – co nie jest prawdą. Natomiast statek greckiej straży przybrzeżnej, który ścigał inną łódź z przemytnikiem, utknął na mieliźnie tureckiego wybrzeża. Przemytnik wysadził wcześniej na Samos kilkudziesięciu migrantów i uciekał motorówką.

Także dzisiaj greckie służby zatrzymały trzech Hiszpanów z organizacji „PROEMAID”. Aresztowanym Hiszpanom stawiany jest zarzut nielegalnego przemytu ludzi. Zatrzymani deklarują, że są zawodowymi strażakami i przybyli na greckie wyspy, aby pomagać uchodźcom. Mówią, że nie rozumieją, dlaczego ich aresztowano. Tłumaczą, że kiedy otrzymali sygnał o zagrożeniu życia migrantów, aby ich ratować, weszli na pokład statku innej organizacji, bo nie mogli skorzystać ze swojego. Wtedy właśnie pojawił się grecki patrol.

Prawnik hiszpańskich strażaków oznajmił, że należą oni do jednej z największych pozarządowych organizacji i są przeszkolonymi ratownikami. Stwierdził, że działanie tej organizacji jest znane greckiej policji, a w jej rękach znajdują się odpowiednie dokumenty. Także obrońca dwóch zatrzymanych Duńczyków wzywa greckie władze do uwolnienia swoich klientów, członków organizacji „Team Humanity”. Wydała ona oświadczenie, w którym mówi o bezprawnym zatrzymaniu ochotników. Jak twierdzi, ich jedynym celem jest ratowanie ludzkiego życia.

Według danych Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji, w ciągu pierwszych jedenastu dni stycznia do Europy przedostało się blisko 19 tysięcy uchodźców, z czego prawie wszyscy przez Grecję. Podczas przeprawy przez morze życie straciło w tym roku już ponad 50 osób.

IAR/ru

fot. Freedom House/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze