News-Serwis

Kraj

Kolejni Polscy Sprawiedliwi

Kolejni Polscy Sprawiedliwi
28 stycznia 2016
12:51

Instytut Yad Vashem przyznał kolejne tytuły Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Wśród czterech osób wyróżnionych pośmiertnie jest dwoje Polaków – Walery i Maryla Zbijewscy. W uroczystości poświęconej pamięci bohaterów, która odbyła się w ambasadzie Izraela w Waszyngtonie, wziął udział Barack Obama.

Podczas wystąpienia prezydent USA podkreślił, że czyny ludzi odznaczonych za ratowanie Żydów podczas II Wojny Światowej przemawiają do naszych sumień i moralności. – Gdy słyszymy ich historie zadajemy sobie pytanie jak my zachowalibyśmy się w podobnych okolicznościach. Czy okazalibyśmy taką miłość jak Walery i Maryla Zbijewscy? – mówił Obama. Podkreślił, że Zbijewscy ryzykowali życiem, a mimo to zaopiekowali się pięcioletnią żydowską dziewczynką, zapewniając jej schronienie, bezpieczeństwo i ciepło rodzinne.

W waszyngtońskiej uroczystości wzięła udział mieszkająca w Nowym Jorku Elżbieta Wilk, która wraz z matką została przemycona z warszawskiego getta przez żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i przechowana przez rodzinę Zbijewskich. Podczas wystąpienia podkreślała, że za ratowanie Żydów w okupowanej Polsce groziła kara śmierci. – Państwo Zbijewscy narażali siebie i własną rodzinę na śmiertelne niebezpieczeństwo przygarniając małą Żydowską dziewczynkę i traktując ją jak jedno ze swoich dzieci – mówiła Elżbieta Wilk w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Obecny na uroczystości Steven Spielberg przez cały wieczór uczył się nazwiska bohaterskich Polaków. Słynny reżyser chwalił bezinteresowność, odwagę i miłość do drugiego człowieka Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Pośmiertny medal dla Walerego i Maryli Zbijewskich odebrał ich mieszkający w USA wnuk Wojciech Zbijewski. Medalami Sprawiedliwych pośmiertnie wyróżniono też dwójkę Amerykanów – starszego sierżanta Roddiego Edmondsa oraz pracującą we Francji amerykańską nauczycielkę Lois Gunden. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele instytutu Yad Vashem oraz ambasadorowie Polski Ryszard Schnepf i Izraela Ron Dermer.

IAR/ru

fot. Yad Vashem/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze