News-Serwis

Świat

Koalicja antyterrorystyczna: Hollande nie przekonał Obamy do współpracy z Rosją

Koalicja antyterrorystyczna: Hollande nie przekonał Obamy do współpracy z Rosją
25 listopada 2015
07:24

Francois Hollande nie przekonał Baracka Obamy do wspólnej koalicji z Rosją w Syrii. Po spotkaniu z przywódcą Francji amerykański prezydent wezwał kraje europejskie do większego zaangażowania w walkę z tzw. Państwem Islamskim.

Po rozmowach z Francois Hollandem prezydent Barack Obama wyraził solidarność z Francuzami po zamachach w Paryżu i zapowiedział wsparcie polityczne i militarne Francji. – Niech żyje Francja, Boże pobłogosław Stany Zjednoczone Ameryki – mówił Obama. Prezydent USA wykluczył jednak wspólne działania z Rosją dopóki Moskwa nie przestanie wspierać Baszara Asada i atakować oddziałów umiarkowanej opozycji.

– Zgadzamy się, że Moskwa może pełnić bardziej konstruktywną rolę jeśli celem rosyjskich ataków stanie się pokonanie Państwa Islamskiego – powiedział Obama. Prezydent Stanów Zjednoczonych apelował do Europy o bliższą współpracę wywiadowczą i lepszą wymianę informacji na temat osób podejrzanych o terroryzm. – Wzywam Unię Europejską do zatwierdzenia porozumienia o przekazywaniu przez linie lotnicze informacji na temat pasażerów, by terroryści nie mogli niepostrzeżenie przedostać się do naszych krajów – mówił Obama.

Amerykański przywódca apelował do krajów europejskich by aktywniej włączyły się w walkę z Państwem Islamskim. Do tej pory 95 % koalicyjnych ataków lotniczych w Syrii przeprowadzili Amerykanie.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/buch/ po
fot: GovernmentZA/Flickr.com

Powiązane artykuły

Komentarze