News-Serwis

Kraj

Klimat: Polska krajem wzorcowym

Klimat: Polska krajem wzorcowym
25 listopada 2015
21:44

Minister środowiska o stanowisku Polski na konferencji klimatycznej w Paryżu

Polska będzie pokazana jako wzorcowy kraj – zapowiada minister środowiska Jan Szyszko. Przedstawił on podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska nasze stanowisko negocjacyjne na konferencję klimatyczną KOP 21, która odbędzie się w Paryżu.

Jan Szyszko podkreślił, że nasza delegacja będzie pokazywać Polskę jako kraj sukcesu na polu walki z emisją gazów cieplarnianych oraz kraj, który ma świadomość wagi polityki klimatycznej.

Zaznaczył też, że ma świadomość konieczności jak najszybszego zawarcia porozumienia na szczeblu światowy w sprawie ochrony klimatu. Minister zapowiedział, że jego celem będzie osiągnięcie globalnego i sprawiedliwego porozumienia klimatycznego.

Jan Szyszko odniósł się też do postępów w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Przypomniał, że nasz kraj obniżył ją o ponad 30 procent, wypełniając w ten sposób postanowienia protokołu z Kioto. Zapowiedział uczestnictwo w negocjacjach w sprawie globalnej redukcji emisji.

Konferencja Klimatyczna w Paryżu zacznie się o dzień wcześniej niż planowano – w niedzielę, a w poniedziałek. Poinformowała agencja AFP, powołując się na Forum Klimatyczne ONZ.

W komunikacie ONZ czytamy, że przez wydłużenie paryskiego szczytu pojawi się szansa na wykorzystanie i tak ograniczonego czasu na sfinalizowanie negocjacji klimatycznych. Oficjalne otwarcie z udziałem głów państw planowane jest na poniedziałek.

Celem szczytu klimatycznego będzie wypracowanie porozumienia, które będzie mogło ograniczyć skalę globalnego ocieplenia. Organizatorzy konferencji chcą, by dotyczyło ono wszystkich krajów. Polska delegacja na konferencję KOP 21 będzie liczyła około 60 osób.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR
foto: Mikael Miettinen/Flickr/CC BY 2.0

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze