News-Serwis

Kraj

PiS chce zmian ws. Karty Polaka

PiS chce zmian ws. Karty Polaka
15 grudnia 2015
15:37

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości planują wprowadzić zmiany w Karcie Polaka. W propozycjach znajduje się między innymi: zwolnienie z opłat administracyjnych oraz objęcie szczególną opieką socjalną osób, które przyjeżdżają do kraju. Projekt przepisów ma być przygotowany w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego, który może być przyznany osobie posiadającej zezwolenie na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polski. Nowelizacja przewiduje m.in. zapisy umożliwiające uzyskanie polskiego obywatelstwa po roku pobytu w Polsce.

– Będzie to głęboka nowelizacja. Karta ma duży wymiar ideowy dla Polaków mieszkających na wschodzie. Dokument ten pomaga uzyskać szybko wizę, pozwala na dostęp do systemu oświaty, upoważnia do zniżek w środkach transportu publicznego – wskazuje przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za granicą Michał Dworczyk, poseł PiS.

– Chcemy naszym rodakom, mieszkającym na wschodzie, nadać taki status, aby w sytuacjach ekstremalnych i niebezpiecznych byli traktowani przez władze państwowe jak obywatele mieszkający w kraju. W praktyce oznacza to, że gdyby doszło do takiej sytuacji jak ostatnio w Donbasie czy w Mariopolu, gdzie musieliśmy ewakuować Polaków, będziemy mieli podstawę prawną do szybkich działań- podkreśla parlamentarzysta.

– Kolejny zapis dotyczy osiedlania się w Polsce osób posiadających Kartę Polaka. Osoba taka będzie mogła otrzymać bezpłatnie kartę stałego pobytu, a po roku obywatelstwo Polskie. W tym czasie posiadacze takiego dokumentu będą mogli liczyć na wsparcie państwa. Są to między innymi dopłaty do mieszkań, kursów języka polskiego czy szkoleń zawodowych. – Myślę, że będzie to atrakcyjna oferta dla młodych osób, które będą chciały przyjechać do Polski i rozpocząć nowe życie, pracując i płacąc podatki- mówi Michał Dworczyk.

Projekt sceptycznie oceniają organizacje działające na rzecz rodaków mieszkających na Wschodzie. – Te zmiany idą w dobrym kierunku, jednak warto zastanowić się nad zapisami dotyczącymi stałego osiedlania – mówi prezes Związku Repatriantów RP Aleksandra Ślusarek. – Przecież tam w tej chwili, gdzie mieszkają nasi rodacy, tam dla nas jest cały czas Polska. W pierwszej kolejności, priorytetem dla rządu, powinna być ustawa pozwalająca na powrót Polaków zesłanym i deportowanym. Do tej pory nie mogą wrócić, mimo że minęło 26 lat od odzyskania wolności przez Polskę – podkreśla Aleksandra Ślusarek.

Jak zapowiadają przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, nowe przepisy dotyczące Karty Polaka powinny wejść w życie w połowie przyszłego roku.

Mikołaj Michalecki

fot. Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze