News-Serwis

Kraj

Kamiński: Ocena pracy Wojtunika dopiero po kontroli w CBA

Kamiński: Ocena pracy Wojtunika dopiero po kontroli w CBA
25 listopada 2015
16:29

Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała odwołanie szefa CBA Pawła Wojtunika, dwóch wiceszefów ABW i dwóch wiceszefów Agencji Wywiadu. Zgodziła się także na powołanie nowego wiceszefa ABW Norberta Loby. Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zapowiada kontrolę w CBA.

Dymisja szefa CBA będzie musiała poczekać na powrót prezydenta Andrzeja Dudy do kraju. Minister koordynator służb Mariusz Kamiński powiedział dziennikarzom w Sejmie, że wszystkie działania wobec Pawła Wojtunika były zgodne z prawem.

Kamiński, wchodząc na posiedzenie speckomisji, powiedział, że formalnie na dymisję Wojtunika musi zgodzić się prezydent. Opinia prezydenta to ostatni etap odwołania szefa CBA. Kamiński przyznał, że ABW wystąpiło o odebranie Wojtunikowi certyfikatu bezpieczeństwa dostępu do informacji niejawnych. Jak mówi – jest to rzecz oczywista i ABW powinno taką decyzję podjąć po publikacji rozmowy Wojtunika z Elżbietą Bieńkowską. Według ministra Kamińskiego, podczas niej mogły zostać ujawnione tajemnice służbowe.

Koordynator służb nie chciał oceniać pracy dotychczasowego szefa CBA. Podkreślił, że z ocenami wstrzyma się do sporządzenia raportu z kontroli w tej służbie. Szef CBA podał się wczoraj do dymisji. Media wcześniej pisały, że odwołanie go ze stanowiska ma być poprzedzone właśnie odebraniem mu certyfikatów bezpieczeństwa w związku z aferą taśmową.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR/ Mariusz Pieśniewski/mitro/jp/K.P./ po
fot: KONRAD KOCZYWAS/FOTONEWS/NEWSPIX.PL

Powiązane artykuły

Komentarze