News-Serwis

Świat

Hiszpańskie świeckie szopki

Hiszpańskie świeckie szopki
23 grudnia 2015
14:33

Hiszpania odchodzi od tradycji strojenia szopek w centrach miast. Na głównych placach, zamiast typowego żłóbka ustawiane są świeckie przedstawienia. Władze kilku metropolii, m.in. Barcelony i Kadyksu, zamiast Świąt Bożego Narodzenia celebrują przesilenie zimowe.

Po majowych wyborach regionalnych na czele wielu miast stanęły skrajnie lewicowe koalicje, które zwracają uwagę, że błędem jest koncentrowanie się tylko na jednym wyznaniu. Na stronach internetowych, burmistrzowie tych miast składają życzenia z okazji przesilenie zimowego, zaś rządząca Barceloną Ada Colau zachęca, aby odchodzić od religijnych świąt. Pod barcelońskim ratuszem ustawiono symboliczną szopkę, ale tuż obok postawiono drugą – laicką. Przypomina ona wielką, otwartą księgę na której namalowano zimowy pejzaż i dzieci lepiące bałwana. Jedynym bożonarodzeniowym elementem jest betlejemska gwiazda.

Z kolei madrycka szopka, która zwykle liczyła tysiąc figur i zajmowała centralną część placu Puerta del Sol, w tym roku musi zmieścić się na niespełna ośmiu metrach kwadratowych. Ustawiono na nich Świętą Rodzinę, Trzech Króli i pasterzy. Władze Kadyksu całkowicie zrezygnowały ze strojenia szopki, a w Walencji przeniesiono ją z dala od ratusza. W Santiago de Compostela – mieście grobu Apostoła Jakuba – centralny plac, na którym ustawiane były figury, zamieniono w zaczarowany las.

Do tej pory belen, czyli szopka bożonarodzeniowa, była bardzo ważnym symbolem świątecznym w Hiszpanii. To przedstawienie narodzenia Jezusa można było oglądać zarówno na placach dużych miast jak i małych miasteczek, ale także w wejściach do domów i na wystawach sklepowych. Hiszpańscy twórcy szopek dużą wagę przykładają do detali i realizmu przedstawienia. W wielu miastach wciąż organizuje się konkursy na wybór najładniejszej szopki. W wielu małych miasteczkach w noc wigilijną wciąż przedstawia się nawet “żywą szopkę” z udziałem aktorów i zwierząt.

O nierezygnowanie z kilkusetletniej tradycji ustawiania szopek zaapelowały organizacje kulturalne i katolickie. Zwracając one uwagę na to, że wiele z wystawianych figur to małe dzieła sztuki.

IAR/ru

fot. hosse/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze