News-Serwis

Kultura

Hiszpania: Muzeum Guggenheima prezentuje własną kolekcję

Hiszpania: Muzeum Guggenheima prezentuje własną kolekcję
26 listopada 2015
13:47

Mistrzowskie Dzieła” – tak nazywa się otwarta dziś wystawa w Muzeum Guggenheima z Bilbao, na północy Hiszpanii. Zaprezentowano na niej obrazy słynnych powojennych malarzy: Marka Rothko, Miguela Barcelo czy Andy’ego Warhola. Wszystkie wystawione prace pochodzą ze zbiorów należących do placówki.

Wystawa zajmuje całe piętro Muzeum Guggenheima. Zwiedzający mogą obejrzeć „Potop” pochodzącego z Majorki Miguela Barcelo, jednego z najdroższych żyjących malarzy. Poza tym między innymi namalowane przez Andy’ego Warhola portrety Marylin Monroe lub rzeźby Eduarda Chillidy i Jorge Oteiza.

„Bez tytułu” Marka Rothko jest jednym z niewielu obrazów tego amerykańskiego artysty namalowanych w wesołych barwach. A powstała w 1960 roku „Duża Niebieska Antropometria” Yvesa Kleina, podobnie jak inne prace tego malarza, nie została namalowana pędzlem. Odciski na płótnie zostawiły ciała nagich modelek.

Ekspozycja czynna będzie do 3 kwietnia. Towarzyszą jej odczyty i program dla szkół, którego celem jest zachęcenie uczniów do poznawania sztuki współczesnej.

Informacyjna AgencjaRadiowa/IAR/Ewa Wysocka/Barcelona/mcm/dj

fot. www.guggenheim-bilbao.es/en/works/flood/

Powiązane artykuły

Komentarze