News-Serwis

Kraj

Gwiazda doprowadziła ich nad Wisłę. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami polskich miast

Gwiazda doprowadziła ich nad Wisłę. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami polskich miast
04 stycznia 2016
18:30

W środę po raz ósmy wyruszy Orszak Trzech Króli. W tym roku kolorowy korowód przejdzie ulicami 420 miast. Do Orszaku może przyłączyć się każdy. Na czele – za betlejemską gwiazdą – podążą tradycyjnie Trzej Królowie.

Święto Objawienia Pańskiego (zwane Trzech Króli) to okazja do odkrywania bogactwa tradycji i zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Orszak Trzech Mędrców przywraca zwyczaj wystawiania jasełek, budowania szopek bożonarodzeniowych i wspólnego kolędowania. Jest to najczęściej inicjatywa podejmowana przez lokalne wspólnoty kościelne albo społecznościowe. W czasie parady przedstawiane są sceny biblijne towarzyszące Narodzeniu Pańskiemu, takie jak Dwór Heroda czy walka Dobra ze Złem.

Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli brzmi: „Nade wszystko miłosierdzie. Miłość, pokój  i przebaczenie”. – Jest to nawiązanie do słów Papieża Franciszka zapowiadających Światowe Dni Młodzieży. Chcemy przybliżyć temat Bożego Miłosierdzia i słowa Jana Pawła II dotyczące pokoju – mówi rzecznik Orszaku Trzech Króli Anna Śmigielska. Orszaki będą też nawiązywać do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

W Warszawie w postaci mędrców wcielą się obywatele Polski, Nigerii i Chin. W ten sposób mają przypominać władców Europy, Afryki i Azji. – Dwukrotnie grałem Heroda. Orszak jest mi znany i wiem jak to jest od środka. Dla mnie jest to pewnego rodzaju awans, z Heroda na Króla – śmieje się Szymon Owczarzy.

Kolejnym aktorem jest Arienzen Molisa z Nigerii. – Dla mnie to nic nowego. Od dziecka wszyscy nazywają mnie król (śmiech). Po prostu tak na mnie mówiła rodzina. Ja czekałem na tę szansę od dziecka i jestem szczęśliwy, że mogę odegrać taką rolę. Co prawda pierwszy raz będę jeździł na wielbłądzie, ale dam radę – zapewnia aktor z Nigerii.

Święto Trzech Króli to niezwykła okazja do pokazania, że Polska tradycja jest bardzo bogata w regionalne obyczaje. – Scenariusz przedstawienia jasełkowego, jakim jest Orszak Trzech Króli, wszędzie jest taki sam, bo oparty na Ewangelii – wyjaśnia Anna Śmigielska.

Podczas Orszaku Trzech Króli organizatorzy nawiążą do tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie. Fundacja jest organizatorem ogólnopolskiej zbiórki publicznej na „Światowe Dni Młodzieży w Diecezjach”, przeprowadzanej w wielu miejscowościach w całej Polsce 6 stycznia. Dochód zebrany podczas zbiórki zostanie przekazany kwestującym miejscowościom.

Mikołaj Michalecki

fot.Piotr Drabik/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze