News-Serwis

Świat

Gruzja ma trzeciego premiera w ciągu trzech lat

Gruzja ma trzeciego premiera w ciągu trzech lat
30 grudnia 2015
15:28

Dotychczasowy wicepremier oraz minister dyplomacji został zaaprobowany przez gruziński parlament na stanowisko premiera. Giorgi Kwirikaszwili jest już trzecim szef rządu w ciągu trzech lat. Za nowym szefem rządu głosowało 86 posłów, przeciw było 28. W nocy z wtorku na środę czasu lokalnego przyjęto także skład nowego rządu.

W ubiegłą środę do dymisji podał się dotychczasowy premier Irakli Garibaszwili, którego popularność spadła w związku ze spowolnieniem gruzińskiej gospodarki. Dzisiejszej nocy premierem został dotychczasowi minister dyplomacji, który jest już trzecim premierem w rządzie Gruzińskiego Marzenia.

W październiku 2012 roku w wyborach wygrała koalicji Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja, utworzona przez miliardera Bidzinę Iwaniszwilego. Wygrana Marzenia zakończyło dekadę władzy Zjednoczonego Ruchu Narodowego byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. Iwaniszwili dobrowolnie zrezygnował ze stanowiska premiera w 2013 roku i jako następcę wybrał bliskiego sojusznika – Garibaszwiliego.

Obecny premier, 48-letni Kwirikaszwili, jest absolwentem studiów medycznych i ekonomicznych. Szef gruzińskiego rządu przez wiele lat pracował w sektorze finansów i bankowości. W latach 1999-2004 był posłem z ramienia Nowej Prawicy. Po tzw. rewolucji róż, w rezultacie której z fotela prezydenta ustąpił Eduard Szewardnadze, Kwirikaszwili powrócił do biznesu. W polityce znalazł się ponownie w 2012 roku, kiedy został mianowany ministrem gospodarki.

IAR/ru

fot. Kober/Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze