News-Serwis

Kraj

Grecja: prasa o planie reform

Grecja: prasa o planie reform
10 lipca 2015
10:20

Greckie gazety pozytywnie piszą o zaproponowanym w nocy przez rząd planie reform i oszczędności. Na dwie godziny przed ostatecznym terminem, Ateny wysłały do Brukseli propozycje reform – co było warunkiem rozpoczęcia rozmów o trzecim pakiecie pomocowym dla Grecji.


To dobry i rozsądny plan – tak pisze dzisiaj większość greckich gazet. Wysłana do Brukseli propozycja zakłada podniesienie podatków, reformę systemu emerytalnego, cięcia w wydatkach na obronność i dokończenie prywatyzacji. W zamian Ateny chcą pożyczyć 53,5 miliarda euro na spłatę obligacji.

Dziennik „Kathimerini” ocenia, że w ten sposób premier Aleksis Tsipras dokonał właściwego wyboru między interesem własnej partii a dobrem kraju. Gazeta podkreśla, że dzięki proponowanemu pakietowi oszczędnościowemu jest duża szansa, że Grecja pozostanie w strefie euro, a to – jak dodaje dziennik – jest w tej chwili najważniejszą dla kraju sprawą.

Z kolei gazeta „Ethnos” podkreśla, że jest to pierwszy od pięciu lat przypadek, gdy pakiet oszczędnościowy będzie miał poparcie parlamentu. Po południu deputowani mają dać rządowi „zielone światło” dla negocjacji z międzynarodowymi instytucjami. Dziennik „Ethnos” pisze, że poprzednie reformy miały jedynie wsparcie ówcześnie rządzących, a ten jest pierwszym przypadkiem narodowej zgody na którą Grecy czekali 5 lat.

Dziś propozycjami władz w Atenach zajmą się eksperci eurolandu. Jutro spotkają się ministrowie finansów strefy euro, a w niedzielę – szczyt z udziałem przywódców krajów ze wspólną walutą i decyzja, czy jest możliwe rozpoczęcie negocjacji z Grecją o kolejnym pakiecie pomocowym.

Jeśli plan zostanie zaakceptowany, to oddali się groźba wyrzucenia Aten ze strefy euro.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Wojciech Cegielski/Ateny/dabr

fot. Bryan Ledgard / flickr.com

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze