News-Serwis

Świat

Grecja: Dwa miliardy we wtorek

Grecja: Dwa miliardy we wtorek
24 listopada 2015
00:33

Odblokowane zostały 2 milardy euro z trzeciego pakietu kredytowego dla Grecji. Szef Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Klaus Regling zapowiedział, że Ateny dostaną pieniądze we wtorek rano.

Bruksela oświadczyła, że pierwszy pakiet reform, który wprowadził w życie rząd Aleksisa Tsiprasa, wystarcza do odblokowania kolejnych funduszy, ale jednocześnie zobowiązała greckie władze do przeprowadzenia drugiego pakietu do połowy grudnia.

Nie znajdą się w nim jednak ustawy, które wzbudzają obecnie największy sprzeciw społeczeństwa, a które dotyczą między innymi zmian w systemie ubezpieczeniowych i zniesienia ulg podatkowych dla rolników. Te reformy mają zostać przeprowadzone na początku następnego roku. Eksperci unijni poszli na takie ustępstwo, aby rządowi Aleksisa Tsiprasa łatwiej było przeprowadzić uzgodniony program zmian i aby można było przeprowadzić jego pierwszą ocenę, która ma nastąpić w styczniu.

Wypłata 10 miliardów euro na dokapitalizowanie greckich banków ma się odbyć po odpowiednich uzgodnieniach pomiędzy Europejskim Mechanizmem Stabilizacji a greckim rządem i – w miarę potrzeb – tamtejszym systemem bankowym.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR
foto: Dennis Jarvis/Flickr

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze