News-Serwis

Świat

Generał USA: Nie porzucimy Ukrainy

Generał USA: Nie porzucimy Ukrainy
26 listopada 2015
17:35

Stany Zjednoczone nie porzucą Ukrainy – deklaruje dowódca sił amerykańskich w Europie. Generał Ben Hodges był gościem spotkania zorganizowanego w Warszawie przez polski oddział Center for European Policy Analysis.

Generał Hodges mówił, że Stany Zjednoczone chcą, by Rosja była częścią przywracania bezpieczeństwa na świecie. Podkreślił jednak, że aneksja Krymu jest nie do zaakceptowania i że mimo rosyjskich działań w Syrii Stany Zjednoczone pamiętają o tym, co Rosja robi na Ukrainie. „To, co Rosja robi w Syrii, nie odwróci naszej uwagi. Mamy nadzieję, że pomogą oni w pokonaniu Państwa Islamskiego, które musi zostać wyeliminowane. To wymaga wspólnego działania. Ale zachowanie Rosji na wschodzie Europy, zagrażanie naszym sojusznikom i okupacja suwerennej Ukrainy także muszą się zakończyć” – powiedział Hodges.

Amerykański generał oświadczył też, że zestrzelony dwa dni temu rosyjski bombowiec znajdował się nad terenem Turcji. Rosjanie twierdzili bowiem, że Su-24 cały czas znajdował się nad Syrią. Generał Ben Hodges zaapelował do wszystkich stron o uspokojenie sytuacji. „Sekretarz generalny NATO jasno powiedział, że każdy naród ma prawo bronić swojej przestrzeni powietrznej, a informacje dostarczone przez Turcję są zgodne z tym, o czym informowali inni sojusznicy. Ale myślę, że ważniejsze jest, aby uspokoić to wszystko, by nie przerodziło się to w coś większego” – dodał.

W odpowiedzi na zestrzelenie rosyjskiego bombowca, Moskwa zerwała współpracę wojskową z Turcją i odwołała wizytę ministra spraw zagranicznych w Ankarze. Turecki prezydent powtórzył dzisiaj, że nie będzie przepraszał za zestrzelenie Su-24.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/wcześn./em/ jp

fot. U.S. Army Europe Images, Flickr, CC BY 2.0

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze