News-Serwis

Kultura

Film: Pochwała piękna odartego z blasku

Film: Pochwała piękna odartego z blasku
05 października 2015
14:53

„Młodość” („La giovanezza”) jednak to przede wszystkim opowieść o starości i nieuchronności. O ludzkich ułomnościach i pragnieniach. To fascynacja ludzkim ciałem – pociągającym, ale nie rozerotyzowanym. To fascynacja pięknem, które nie błyszczy.

Starzy przyjaciele, kompozytor i reżyser spędzają wakacje w alpejskim kurorcie dla bogaczy. Fred (Michael Caine) popada w apatię, odmawia nawet występu przed królową brytyjską, Mick (Harvey Keitel) ma problemy z prostatą i każdego poranka liczy krople upuszczone do sedesu. Maestro wielką karierę ma już za sobą, filmowiec pracuje nad scenariuszem-testamentem. Rutynowe czynności, celebracje codzienności prowadzą zwykle do prostych wniosków a perspektywę przeżytych lat coraz bardziej okurza niepamięć. Tylko pragnienia i pokusy okazują się wciąż młode, choć już nie obsesyjne.

„Młodość” to pochwała piękna odartego z makijażu. W obrazie Paola Sorrentino piękne jest wszystko – Alpy i Miss Universe… muzyka i zdjęcia… Reżyser dociera do głębi natury zjawiska, które wydobywa spod warstw sztuczności. To okazja do zobaczenia piosenkarki Palomy Faith bez krzykliwej szminki i podstarzałego piłkarza, którego widz identyfikuje jako Maradonę. Dawny gwiazdor futbolu ledwo łapie oddech, a brzuch mu ciąży jak kowadło.

„Młodość” to jednak przede wszystkim opowieść o starości i nieuchronności. O ludzkich ułomnościach i pragnieniach. To zarazem fascynacja ludzkim ciałem – pociągającym, ale nie rozerotyzowanym. Często starym, pełnym zakamarków zmarszczek.

„Młodość” to dzieło kompletne, nie przegadane, momentami baśniowe. Paul Sorrentino znów zachwyca obrazem i muzyką.

Reżyser zaangażował piękne twarze kina, które na ekranie odbrązowił. Widz ogląda Jane Fondę, tracącą perukę, spierzchnięte i napuchnięte wargi Rachel Weisz, ciało 82-letniego Micheala Caine’a.

Po zobaczeniu tego filmu w kinie człowiek rozgląda się za DVD, co by postawić na półce i mieć.

po

Powiązane artykuły

Komentarze