News-Serwis

Kultura

Fantastyka: Ponad 100 nieznanych rysunków Tolkiena

Fantastyka: Ponad 100 nieznanych rysunków Tolkiena
26 października 2015
13:23

Spadkobiercy J.R.R. Tolkiena zgodzili się opublikować nowe, dotąd nieznane rysunki najsłynniejszego twórcy fantasy. Album zatytułowany „The Art of the Lord of the Rings” zawiera 180 szkiców i rysunków, z czego 100 wcześniej nie była znana fanom autora „Hobbita”.

Album został opublikowany z okazji sześćdziesięciolecia ukazania się „Władcy Pierścieni”. Znalazły się w nim najróżniejsze materiały dokumentujące pracę Tolkiena nad jego najbardziej znanym, trzytomowym dziełem. Przeglądając album można natrafić na mapy, szkice, inskrypcje, mapy, wykresy, a także próby tworzenia przez Tolkiena Alfabetu.

Większość tych materiałów powstała pierwotnie na użytek samego autora, któremu dokumenty pomagały w pracy nad powieścią. Na przykład, na na szkicowanej mapie Tolkien próbował wyliczyć, ile może zająć podróż bohaterów z jednego punktu do drugiego, by wiedzieć, jak opisać to w książce. Dla brytyjskiego autora rysunek był nieodłącznie powiązany z procesem pisarskim. Na pracach opublikowanych w „The Art of the Lords of the Rings” widać wiele poprawek i rysunków pomocniczych. Niektóre z prac opublikowanych w albumie to zatem raczej niedokończone szkice. Znajdują się w nim jednak również takie, które są właściwie dokończonymi grafikami nadającymi się do powieszenia na ścianie.

Poniżej prezentujemy przykłady rysunków ze zbioru:

Tolkien szkice 1

Tolkien szkice 2

Tolkien szkice 3

rp

fot. The Tolkien Estate Limited

Powiązane artykuły

Komentarze