News-Serwis

Opinie i komentarze

„Turcja i Grecja kluczem do rozwiązania kryzysu imigracyjnego”

„Turcja i Grecja kluczem do rozwiązania kryzysu imigracyjnego”
30 listopada 2015
15:36

Kluczem do rozwiązania kryzysu migracyjnego jest Turcja, ale ważna jest też postawa Grecji – uważa dr hab. Maciej Duszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

W niedzielę na szczycie w Brukseli UE i Turcja uzgodniły wspólne działania w walce z kryzysem migracyjnym. Przez Turcję i Grecję prowadzi szlak, którym uchodźcy docierają do Europy. Dlatego rozmówca dr Duszczyk uważa, że to te dwa państwa muszą wziąć na siebie zarządzanie procesem migracji.

– Z jednej strony Turcja zobowiązała się, że będzie lepiej strzegła swoich granic niż do tej pory, a z drugiej strony Grecja będzie musiała zacząć wypełniać swoje zobowiązania wynikające z prawa unijnego – mówi ekspert. To znaczy, że będzie musiała rejestrować migrantów i umieszczać ich w ośrodkach zwanych hot spotami.

Podczas niedzielnego szczytu uzgodniono, że w zamian za pomoc finansową, zniesienie wiz i ożywienie negocjacji akcesyjnych ze Wspólnotą, Turcja ma uszczelnić granice. Ekspert obawia się, czy kwota 3 miliardów euro, którą oferuje Unia jest wystarczająca do wsparcia Turcji. Jego zdaniem może się okazać, że Turcję trzeba będzie coraz mocniej wspierać finansowo w utrzymywaniu ośrodków dla uchodźców. Ekspert przypomina, że także Liban i Jordania mają problem z uchodźcami.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/ mitro/ po
fot: po

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze