News-Serwis

Kraj

Dyplomatyczna ofensywa prezydenta Andrzeja Dudy

Dyplomatyczna ofensywa prezydenta Andrzeja Dudy
12 stycznia 2016
15:34

Kilkanaście wizyt zagranicznych i spotkań z europejskimi przywódcami zapowiada na najbliższe miesiące Kancelaria Prezydenta. Wszystko przed zaplanowanym na lipiec szczytem NATO w Warszawie. Polski prezydent chce przed tym spotkaniem rozmawiać z najważniejszymi politykami krajów Sojuszu, by przekonać ich do poparcia polskiego stanowiska.

W planach prezydenckich wizyt na pierwsze półrocze są m.in. Norwegia, Niemcy, Włochy, Francja, Czechy i Węgry. Prezydent Andrzej Duda poleci też na konferencję bezpieczeństwa do Monachium i na szczyt nuklearny w Waszyngtonie. Nie wiadomo na razie, czy dojdzie do bezpośredniego spotkania z prezydentem Barackiem Obamą.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zapowiada, że prezydent Duda chce wypracować jak najlepsze decyzje szczytu NATO zarówno dla Polski jak i całego Sojuszu. – Szczyt NATO w Warszawie, żeby mógł być ogłoszony sukcesem powinien przedstawić całościową odpowiedź na nowe zagrożenia, jakie znalazły się w jego bezpośrednim otoczeniu, przynieść państwom i społeczeństwom krajów członkowskich poczucie, że poprzez decyzje, jakie zapadły w Warszawie, możemy czuć się bezpieczniejsi w ramach NATO – dodał Krzysztof Szczerski.

Polscy politycy już wcześniej zapowiadali, że będą domagać się jak największego wzmocnienia wschodnich krajów NATO w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Warszawa będzie starała się przekonać inne państwa do ustanowienia stałych baz NATO w Polsce. Andrzej Duda odwiedzi wszystkie regiony, wchodzące w skład Sojuszu. Początkiem tych podróży będzie wizyta 18 stycznia w kwaterze głównej NATO w Brukseli. W stolicy Belgii prezydent spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i z dowódcą sił Sojuszu w Europie generałem Philipem Breedlovem. Następne w kolejce będą Norwegia, Włochy i – być może – Hiszpania. Duda odwiedzi też Niemcy i weźmie udział w szczycie państw Trójkąta Weimarskiego, który powinien odbyć się we Francji. Złoży także wizyty w Czechach i na Węgrzech.

Minister Szczerski zapowiedział, że Andrzej Duda wygłosi w pierwszym półroczu trzy ważne wystąpienia: w lutym na konferencji bezpieczeństwa w Monachium, w marcu na spotkaniu z amerykańskimi think-tankami w Waszyngtonie i w maju w NATO Defence College w Rzymie. Prezydent będzie mówił o polskich oczekiwaniach, związanych z warszawskim szczytem NATO. Szczerski podkreślił, że szczyt powinien sprawić, iż wszyscy członkowie Sojuszu poczują się bardziej bezpieczni. W pakiecie decyzyjnym, który zostanie przyjęty na szczycie, powinny się znaleźć odpowiedzi na współczesne zagrożenia, w tym w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Krzysztof Szczerski zapowiada, że lipiec będzie najważniejszym dla wizerunku Polski miesiącem tego roku. – Lipiec w tym roku będzie polskim miesiącem w polityce światowej. Początek lipca to szczyt NATO w Warszawie, a koniec lipca to Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Polska będzie gospodarzem wydarzeń na skalę globalną – dodał minister Szczerski.

Prezydent chce także włączyć się w wysiłki rządu na temat polskiego wizerunku w Niemczech. Andrzej Duda w czerwcu ma spotkać się z niemieckim prezydentem w Berlinie, ale czeka też na wizytę Joachima Gaucka w Warszawie. Kancelaria Prezydenta zapowiada też wywiady Andrzeja Dudy w zagranicznych mediach. W drugiej połowie roku prezydent ma skoncentrować się na sprawach gospodarczych i promowaniu interesów Polski w świecie.

IAR/ru

fot. Kancelaria Prezydenta RP

Powiązane artykuły

Komentarze