News-Serwis

Kraj

Drzwi Miłosierdzia otwarte w polskich katedrach

Drzwi Miłosierdzia otwarte w polskich katedrach
13 grudnia 2015
13:14

Kardynał Kazimierz Nycz otworzył drzwi w warszawskiej archikatedrze i odprawił mszę, tak symbolicznie rozpoczął w archidiecezji warszawskiej Rok Miłosierdzia.

Mimo deszczu na Stare Miasto przybyły rodziny z małymi dziećmi. Nie zabrakło sióstr zakonnych i księży na czele z biskupami stolicy. Metropolita warszawski w kazaniu zwrócił uwagę, że dziś na świecie nie brakuje pieniędzy, ale chodzi o to, żeby były one sprawiedliwie dzielone pomiędzy wszystkich potrzebujących. Kard. Nycz zaapelował, aby dzielić się z ludźmi w gorszej od nas sytuacji materialnej. – Niech to będzie nasz konkretny czyn w Roku Miłosierdzia – dodał metropolita.

Dzisiejsza uroczystość miała charakter symboliczny, bowiem metropolita warszawski faktycznie otworzył już Rok Miłosierdzia 8 grudnia nabożeństwem w areszcie na stołecznym Służewie. Również 8 grudnia w Watykanie papież otworzył drzwi bazyliki świętego Piotra. Tak zainaugurował Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w całym Kościele katolickim. Chciał jednak, żeby ten gest powtórzyli w swoich katedrach 13 grudnia biskupi na całym świecie.

Rok Miłosierdzia w Kościele katolickim został ustanowiony dla upamiętnienie pięćdziesiątej rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II. Potrwa on do 20 listopada 2016 roku. Najważniejszym wydarzeniem w jego trakcie w Polsce będą lipcowe Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Przyjedzie na nie papież Franciszek. Organizatorzy spodziewają się wtedy dwa i pół miliona uczestników.

IAR/po
fot. Piotr Drabik/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze