News-Serwis

Kraj

Drugi dzień wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie

Drugi dzień wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie
15 grudnia 2015
16:30

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Po ceremonii oficjalnego powitania polskiej pary prezydenckiej na placu przed gmachem Administracji Prezydenta Ukrainy odbyła się rozmowa w cztery oczy przywódców państw.

Współpraca gospodarcza, ukraińskie reformy, polityka historyczna, sytuacja w Zagłębiu Donieckim – to główne tematy rozmów prezydentów Polski i Ukrainy, które odbyły się we wtorek w Kijowie. – Ukraina jest wielkim strategicznym partnerem Polski – mówił, z kolei, polski prezydent na konferencji prasowej. Andrzej Duda zapewnił, że Warszawa nie będzie zabiegać o zmianę formatu negocjacji pokojowych dotyczących Zagłębia Donieckiego. Będzie jednak starać się o to, aby porozumienia mińskie zostały zrealizowane. Przypomniał też, że w przyszłym roku w Warszawie odbędzie się szczyt NATO i nie może tam zabraknąć Ukrainy.

Prezydenci rozmawiali też o współpracy wojskowej, w tym o wspólnej brygadzie polsko–ukraińsko-litewskiej. Zapowiedzieli też wsparcie dla ukraińskich reform, a także dla tamtejszego biznesu, w związku z wejściem w życie 1 stycznia umowy o wolnym handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Prezydent Petro Poroszenko poinformował, że Warszawa udzieli Kijowowi kredytu w wysokości 1 miliarda euro. Jak powiedział, odbyły się pomyślne rozmowy kierownictwa banków narodowych Polski i Ukrainy. Zdaniem Petra Poroszenki, pomoże to wzrostowi wymiany handlowej między Ukrainą i Polską.

Prezydent Poroszenko podziękował Polsce za zdecydowane wsparcie dla niepodległości i suwerenności terytorialnej Ukrainy. Podkreślił również, że ukraińscy żołnierze bronią nie tylko własnego kraju, lecz walczą „za waszą i naszą wolność”. – Trzeba powstrzymać haniebną politykę Rosji wobec Ukraińców i Tatarów na Krymie – powiedział Poroszenko. Jego zdaniem, ważne jest opracowanie międzynarodowego programu demilitaryzacji półwyspu, okupowanego przez Rosjan.
Szefowie obydwu państw zapowiedzieli też, że dialog historyczny Polski i Ukrainy będzie się odbywać w nowym formacie w ramach wznowionych prac dwustronnego komitetu prezydenckiego. Andrzej Duda podkreślił, że musi się on opierać na prawdzie, a Petro Poroszenko dodał, że Ukraina jest gotowa do rozmów na trudne tematy.

Prezydenci zażartowali, że jedynym punktem, w którym nie osiągnięto porozumienia, to kto ma wyjść z grupy eliminacyjnej Mistrzostw Europy, które odbędą się w przyszłym roku we Francji (Polska i Ukraina trafiły do grupy C).

Wizyta delegacji z prezydentem Andrzejem Dudą na czele rozpoczęła się w poniedziałek późnym wieczorem złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy w Bykowni pod Kijowem, gdzie pochowane są ofiary NKWD. Są wśród nich polscy oficerowie z tzw. listy katyńskiej. We wtorek rano polski prezydent złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie Para Prezydencka złożyła symboliczny koszyk pod Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933, po czym udała się na zwiedzanie Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu. To pierwsza wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie jako głowy państwa.

IAR/ru
fot. Kancelaria Prezydenta RP

Powiązane artykuły

Komentarze