News-Serwis

Kraj

Diagnoza Społeczna 2015: Więcej szczęścia i pieniędzy

Diagnoza Społeczna 2015: Więcej szczęścia i pieniędzy
24 listopada 2015
19:45

Polacy są bardziej szczęśliwi i więcej zarabiają. Opublikowano raport Diagnoza Społeczna 2015. To badanie, które pokazuje warunki i jakość życia w naszym kraju.

Wynika z niego, że w ciągu ostatnich 2 lat wzbogaciliśmy się o 10 proc. Z kolei 83 proc. badanych ocenia siebie jako osobę szczęśliwą. Prof. Janusz Czapiński, pod którego redakcją wydano raport zapewnia, że to zaskakujące dane. „Pod względem zaradności Polacy biją absolutne rekordy w Unii Europejskiej. Wyćwiczyli sobie perfekcyjnie reguły gry np. z państwem, że niezależnie od tego jakie decyzje podejmuje władza, to oni wychodzą na swoje” – mówi profesor i dodaje, że badani nie widzą związku swojego szczęścia z polityką. Zmienili podejście do sukcesów czy porażek. Kiedyś przypisywali je właśnie władzy, teraz uważają, że to ich zasługa.

Stopa bezrobocia w Polsce zmniejszyła się o ponad 4 proc., jest też więcej umów o pracę. Wszytko to wpływa na inne czynniki, np. cały czas poprawia się też stan zdrowia Polaków. Profesor zauważa też inną ciekawą zależność: „ Ci, którzy mają trochę więcej pieniędzy skracają sobie kolejki niosąc kopertę do lekarza, bo dwukrotnie wzrósł wskaźnik łapówek w systemie ochrony zdrowia.” – mówi Czapiński.

„ Diagnoza Społeczna” przeprowadzana jest od 2000 roku. Są to badania panelowe oznacza to, że przepytywane są te same osoby, co w latach poprzednich, by widać było rzeczywistą zmianę. W tym roku ponad 22 tysiące Polaków odpowiedziało na pytania z dwóch kwestionariuszy. Pierwszy wypełnił ankieter w czasie wywiadu, a drugi przeznaczony był do indywidualnego uzupełnienia.

Natalia Żyto/IAR
foto: Pixabay

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze