News-Serwis

Świat

Co dalej z podziałem uchodźców? Zapowiadane na piątek decyzje nie zapadną

Co dalej z podziałem uchodźców? Zapowiadane na piątek decyzje nie zapadną
01 grudnia 2015
15:23

W piątek w Brukseli nie będzie spodziewanej decyzji w sprawie stałego systemu podziału uchodźców między unijne kraje. System, który wzbudza kontrowersje i na który nie zgadza się Polska, forsowany był przez grupę krajów z Niemcami na czele.

Teraz unijni dyplomaci informują, że Luksemburg, kierujący pracami Wspólnoty, wycisza dyskusję. Temat spadnie z agendy piątkowego spotkania ministrów spraw wewnętrznych 28.krajów. Luksemburg uważa, że rozmowa na temat stałego systemu podziału uchodźców jest pozbawiona sensu, skoro nie został zrealizowany program uzgodniony we wrześniu.

Chodzi o przyjęcie 160 tysięcy migrantów i rozesłanie ich do państw członkowskich. Ponadto – jak argumentują dyplomaci – nie działają, mimo że powinny, centra identyfikacji i rejestracji uchodźców w Grecji i we Włoszech. – Nie ma pieniędzy, nie ma pracowników, nie ma odpowiedniego sprzętu – wylicza jeden z dyplomatów, który jednocześnie podkreśla, że w tej sytuacji nieodpowiedzialne byłoby podejmowanie decyzji w sprawie stałego systemu przyjmowania migrantów.

Na jego przyjęcie naciskają głównie Niemcy, Szwecja, Austria i Włochy, które mają sojusznika w postaci Komisji Europejskiej. To ona pierwsza w swoich planach kilka miesięcy temu zapisała pomysł utworzenia stałego mechanizmu.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/zr/ po
fot: Álvaro Millán/Flickr.com

Powiązane artykuły

Komentarze