News-Serwis

Kraj

Ciech sprzedany zbyt tanio. Zastrzeżenia też do innych prywatyzacji. NIK ogłasza wyniki kontroli

Ciech sprzedany zbyt tanio. Zastrzeżenia też do innych prywatyzacji. NIK ogłasza wyniki kontroli
08 grudnia 2015
13:50

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się prywatyzacjom z lat 2012-2014. Sprawdzono piętnaście transakcji. W przypadku czterech kontrolerzy mają wątpliwości. Wśród spółek, na sprzedaży których Skarb Państwa mógł stracić miliony jest Ciech SA.

W komunikacie opublikowanym przez NIK napisano, że działania prywatyzacyjne ministra skarbu państwa w latach 2012-2014 były „zgodne z misją i celami strategicznymi przyjętymi przez Radę Ministrów”. Jednak w przypadku sprzedaży czterech spółek Izba ma zastrzeżenia. Sprzedano je bowiem po cenach, które nie oddawały faktycznej wartości tych spółek. W związku z tym kontrolerzy piszą o potrzebie wprowadzenia niezależnej weryfikacji autorskich wycen wartości spółek dokonywanych przez doradców zatrudnianych przy prywatyzacjach.

W ocenie NIK-u Ministerstwo Skarbu Państwa w kilku przypadkach dopuściło się niegospodarności i braku należytej dbałości o interes Skarbu Państwa. Najgłośniejszym przypadkiem była procedura sprzedaży przedsiębiorstwa chemicznego Ciech. Do sprzedaży doszło 30 maja 2014 r. Pakiet prawie 38 proc. akcji spółki (do dnia sprzedaży w posiadaniu Skarbu Państwa), choć mniejszościowy, był pakietem kontrolnym. Transakcja odbyła się w trybie odpowiedzi na wezwanie do sprzedaży, wystosowane przez powiązaną z holdingiem Jana Kulczyka KI Chemistry. Firma ta skupując akcje od innych mniejszych akcjonariuszy uzyskała w końcu pakiet ponad 50-procentowy.

Sprawa Ciechu była jednym z przedmiotów rozmów, których zapisy ujawniono w ramach „afery taśmowej”. Na nagraniach ujawnionych przez Telewizję Republika słychać m.in. Jana Kulczyka i lobbystę Piotra Warzynowicza. Na pytanie Kulczyka odpowiada Wawrzynowicz:

Trzeba ustalić ile dywidendy. Ja ci powiem taką rzecz, ile jest podniesienie… jak to wygląda na przykład podniesienia o złotówkę. Ile to zrobi?

Jeśli było podniesienia o 50 gr, to było niecałe 17 mln, czyli złotówka zmienia o 34 mln.

Jak ocenia NIK, ostateczna sprzedaż akcji Spółki Ciech SA po cenie 31 zł była, wedle ówczesnych analiz rynkowych, przeprowadzona poniżej rzeczywistej wartości akcji.

Istotne nieprawidłowości Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła również w przypadku sprzedaży należących do państwa akcji Kopalni Węgla Brunatnego Adamów S.A., Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław S.A. oraz udziałów spółki Meble Emilia Sp. z o.o.

W ocenie NIK-u w tych przypadkach Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło się niegospodarności sprzedając aktywa po zaniżonych cenach. Łączna kwota tych transakcji przekroczyła miliard złotych.

Teraz NIK chce, żeby Ministerstwo Skarbu Państwa wystąpiło o odszkodowanie za błędne wyceny spółek.

po
fot. Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze