News-Serwis

Kraj

Cichy zabójca znów atakuje. Uwaga na czad

Cichy zabójca znów atakuje. Uwaga na czad
08 stycznia 2016
07:40

Im chłodniej, tym groźniej. W okresie grzewczym dochodzi do tysięcy zatruć tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem. Najczęściej do jego wydzielania dochodzi przy niewłaściwej eksploatacji urządzeń wentylacyjnych i grzewczych.

Tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia. W tym sezonie grzewczym czyli od 1.09.2015 roku, straż pożarna podejmowała 1771 interwencji związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla. W wyniku tych zdarzeń 953 osoby trafiły do szpitala, a 21 zmarło.

Stały dopływ świeżego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie gazu ma podstawowe znaczenie. Jego brak powoduje niedobór tlenu. – W domach wielorodzinnych czy blokach jest obowiązek dokonywania kontroli instalacji wentylacyjnej przynajmniej raz w roku. Warto również sprawdzić urządzenia grzewcze. Powinien tego dokonać specjalista z uprawnieniami, żeby nie było żadnych problemów z przepływem powietrza – mówi st. kpt. Karol Kierzkowski z Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej.

Tam gdzie zawodzą zmysły człowieka, z pomocą przychodzi technika. Strażacy zachęcają do kupna elektronicznych czujek. – Są to urządzenia, które można zastosować w każdym domu. Niewielkie urządzenie montowane na ścianie alarmuje dźwiękiem o wyższym stężeniu tlenku węgla. Najczęściej czujki umieszczane są w łazience przy piecykach kąpielowych oraz piecach grzewczych. Najtańszy tego typu sprzęt można kupić poniżej stu złotych – ocenia st. kpt. Karol Kierzkowski.

Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. – W układzie oddechowym tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych – ostrzega st. kpt. Karol Kierzkowski.

Co roku straż pożarna oraz przedstawiciele urzędów wojewódzkich prowadzą kampanie informacyjne ostrzegające przed czadem. Akcje te jednak przynoszą nadal niewystarczający skutek, bo co roku w wyniku zatruć tlenkiem węgla giną dziesiątki osób.

Mikołaj Michalecki

fot.mm

Powiązane artykuły

Komentarze