News-Serwis

Kraj

Chorwacka para prezydencka w Polsce

Chorwacka para prezydencka w Polsce
27 stycznia 2016
12:56

Chorwacka para prezydencka z wizytą w Warszawie. Prezydent Kolinda Grabar-Kitarović z mężem zostali przyjęci przez Andrzeja Dudę z małżonką w Pałacu Prezydenckim. W planie wizyty są jeszcze spotkania z premier Beatą Szydło i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Tomasz Żornaczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podkreśla, że Kolinda Grabar-Kitarović była w Polsce już kilkukrotnie, ale dopiero ta wizyta ma wyraźnie dwustronny charakter. Zdaniem eksperta, prezydent Chorwacji przyjechała, by sprawdzić na ile Polska i Chorwacja mogą być współautorami inicjatywy Adriatyk-Morze Bałtyckie-Morze Czarne, zwanej inaczej Międzymorzem.

– Chodzi o sformalizowanie współpracy pomiędzy państwami Europy Środkowej w takim formacie, w jakim to jeszcze nie miało miejsca – mówi Tomasz Żornaczuk. I dodaje, że chodzi o rozszerzenie regionu – oprócz państw Grupy Wyszehradzkiej, współpracowałyby trzy państwa Morza Bałtyckiego, dwa Morza Czarnego i państwa adriatyckie, będące w Unii Europejskiej czyli Chorwacja i Słowenia. W tej grupie byłoby też miejsce dla Austrii.

Punktem wyjścia ze strony chorwackiej byłoby zabezpieczenie energetyczne Europy, którego ważnym elementem byłby korytarz gazowy Północ-Południe, zabezpieczony terminalem LNG w Świnoujściu i terminalem LNG na chorwackiej wyspie Krk. W piątek prezydent Chorwacji wygłosi wykład w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

IAR/ru

fot. Minnesota National Guard/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze