News-Serwis

Kultura

„Były symbolem wiary w odbudowę umęczonego kraju”. Insygnia Wolności – wystawa w Senacie

„Były symbolem wiary w odbudowę umęczonego kraju”. Insygnia Wolności – wystawa w Senacie
23 grudnia 2015
07:04

Minęło ćwierć wieku od przekazania symboli władzy II Rzeczypospolitej. 22 grudnia 1990 roku na Zamku Królewskim w Warszawie z rąk ostatniego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego prezydent Lech Wałęsa otrzymał insygnia władzy. W ten sposób symbolicznie związano II i III RP. Z tej okazji we wtorek w Senacie otwarto wystawę: „Insygnia Wolności”.

Ekspozycję otworzył marszałek senatu Stanisław Karczewski. – Przekazując insygnia prezydentowi Lechowi Wałęsie, ich strażnik Ryszard Kaczorowski powiedział: przez długie lata od roku 1939 insygnia te były zarówno naszym atutem prawnym, jak i symbolem wiary w odbudowę umęczonego kraju – przypomniał Karczewski.

Uroczystość przed 25 lat wspominała córka Ryszarda Kaczorowskiego Jagoda Kaczorowska. – Miałam ten wielki przywilej, aby reprezentować nasze pokolenie na tych bardzo wzniosłych obchodach w Warszawie. To był moment, na który wyczekiwało wielu, a tak mało mogło doświadczyć, bo zostali na ziemiach obcych, ale do końca myśleli o Polsce i robili wszystko w swojej mocy ażeby ta Polska przetrwała – przekonywała Jagoda Kaczorowska.

Przekazanie insygniów władzy miało bardzo symboliczny charakter – mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda. – Dwadzieścia pięć lat temu stała się rzecz historyczna, bo niezwykle symboliczna. Doszło do swoistego złączenia symbolu z realną władzą w Polsce – podkreślił prezydent.

Wśród insygniów przekazanych 25 lat temu były pieczęcie prezydenckie, sztandar prezydencki, oryginał konstytucji kwietniowej z 1935 roku, które we wrześniu 1939 roku, prezydent Ignacy Mościcki wywiózł za granicę.
Wystawa ukazuje losy insygniów II Rzeczypospolitej. Prezentuje fotografie ze zbiorów archiwalnych, muzealnych, reprodukcje map i dokumentów.

po
fot. ss/YT

Powiązane artykuły

Komentarze