News-Serwis

Świat

Bruksela i Paryż w cieniu terroryzmu. Sylwester pod specjalnym nadzorem

Bruksela i Paryż w cieniu terroryzmu. Sylwester pod specjalnym nadzorem
31 grudnia 2015
15:46

Belgijska policja zatrzymała 6 osób podejrzanych o zamiar przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w Sylwestra. Miało do nich dojść w Brukseli. Wcześniej aresztowano 2 inne osoby, którym postawiono zarzut organizacji ataków terrorystycznych. Jeszcze wczoraj, w związku z pojawiającymi się informacjami o zagrożeniu terrorystycznym, belgijskie władze odwołały imprezy noworoczne i pokazy sztucznych ogni. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podjęły, także władze w największych miastach Francji.

Gdy okazało się, że część zamachowców z Paryża pochodziła z Belgii, a jeden z nich zbiegł, belgijskie władze zostały postawione w stan najwyższej gotowości. W obawie przed nowymi atakami w stolicy kraju znacząco zaostrzono środki bezpieczeństwa.

Belgijskie władze zapowiedziały zaostrzenie walki z radykalizacją postaw młodych muzułmanów. W centrum uwagi są m.in. radykalni imamowie oraz osoby nawołujące do nienawiści. Specjalny plan w tym zakresie wypracowano w brukselskiej dzielnicy Molenbeek, która jest zdominowana przez imigrantów. Stamtąd właśnie pochodziła część zamachowców z Paryża.

W stolicy Francji zmobilizowano specjalne jednostki policji, żandarmerii i wojska. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i stołeczna prefektura ostrzegają, że ryzyko ataku terrorystycznego jest znaczne. Stąd mobilizacja służb na ogromną skalę. Widok żołnierzy z pistoletami maszynowymi gotowymi do strzału, mieszających się z tłumem na ozdobionych świątecznie Polach Elizejskich, nikogo już nie dziwi.

W sylwestrową noc na Champs-Elysees oczekuje się pół miliona osób, które – zgodnie z tradycją – właśnie na „najpiękniejszej alei świata” powitają Nowy Rok. Policja obawia się paniki, na przykład w wyniku wybuchu petard – dlatego odwołano pokazy pirotechniczne. W mieście i na Polach Elizejskich do minimum ograniczono uroczystości i czas ich trwania. Wzmocnione patrole są widoczne w kluczowych miejscach – w metrze, przed katedrą Notre Dame i innymi popularnymi wśród turystów obiektami. Zmobilizowano też personel w szpitalach.

Skutki strachu przed zamachami terrorystycznymi odczuwa branża gastronomiczna. W tym roku w Paryżu znacząco zmalała liczba rezerwacji w restauracjach na Sylwestra. Paryżanie obawiają się zamachów i wolą udać się do znanych restauracji poza ich miastem. Przybysze z prowincji też nie kwapią się z wybieraniem się do miasta „światła i miłości”. Wielu turystów, przede wszystkim Włochów, rezygnuje z przyjazdu nad Sekwanę. Ku rozpaczy właścicieli restauracji tylko połowa miejsc jest zarezerwowana na Sylwestra i na Nowy Rok. Wielu paryżan decyduje się na pozostanie w domu, w gronie przyjaciół, gdzie przysmaki przygotowuje wynajęty wielki mistrz francuskiej kuchni.

IAR/ru

fot. fk_lx/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze