News-Serwis

Inne

Blatter i Platini zwieszeni na osiem lat

Blatter i Platini zwieszeni na osiem lat
21 grudnia 2015
13:13

Komisja Etyki FIFA zawiesiła na osiem lat szefa Federacji Josepha Blattera i szefa UEFA, Michela Platiniego. Blatter będzie musiał dodatkowo zapłacić 50 tysięcy franków szwajcarskich kary, a Platini 80 tysięcy. Obradująca w poniedziałek komisja postawiła działaczom zarzuty korupcyjne.

Szefowie FIFA i UEFA pozostaną zawieszeni przez następne 8 lat – taką decyzję Komisji Etyki ogłosił sędzia FIFA Hans-Joachim Eckert. Do tej pory Blatter i Platini byli zawieszeni na 90 dni. Obaj działacze są wyłączeni z wszelkiej działalności na rzecz piłki nożnej zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Blatter i Platini zapowiedzieli już wcześniej, że będą się odwoływać do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu CAS.

Blatter nie był w stanie udowodnić przed Komisją, że dwa miliony franków przekazane Platiniemu w 2011 roku, były wypłacone legalnie – informuje Komisja Etyki. Blatterowi zarzucono brak lojalności wobec FIFA. Będzie musiał zapłacić też karę 50 tys. franków. Nie będzie mógł też po raz ostatni poprowadzić Kongresu Organizacji w lutym przyszłego roku.

– Szkoda mi bardzo piłki, szkoda mi FIFA, szkoda mi tych 400-u ludzi, którzy pracują dla FIFA i szkoda, że tak źle zostałem potraktowany – powiedział na konferencji prasowej Sep Blatter. – Myśleliśmy, że udało się przekonać Sąd, iż to była ustna umowa dżentelmeńska – dodał Blatter. Jak mówił, był bardzo zaskoczony faktem, że sąd tego nie uznał. Szwajcar podkreślił, że nie akceptuje tej decyzji, że będzie walczył i odwoływał się do wszystkich możliwych instancji. – Jeszcze tu wrócę – zapowiedział.

IAR/ru

fot. Global Panorama/Flickr

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze