News-Serwis

Świat

Białoruś: Opozycja przypomina referendum z 1996 r.

Białoruś: Opozycja przypomina referendum z 1996 r.
24 listopada 2015
17:59

Białoruska opozycja w Mińsku zorganizowała wiec, żeby przypomnieć referendum z 1996 roku w sprawie transformacji systemu politycznego Białorusi. Było ono częścią szerszego procesu umacniania władzy przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.

Uczestnicy wiecu zebrali się w pobliżu centralnego domu handlowego. Następnie z zapalonymi świecami i zniczami przeszli przed siedziby MSW i Centralnej Komisji Wyborczej. Uczcili tym samym pamięć byłego szefa MSW Jurija Zacharenki i przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej Wiktara Hanczara. Obaj politycy po przejściu na stronę opozycji zaginęli bez wieści w 1999 roku.
Mikoła Statkiewicz, organizator dzisiejszej manifestacji, powiedział, że o tych ludziach nie wolno zapominać. „Kiedy przestaniemy pamiętać o zabójstwach politycznych, to one będą się powtarzać. Kiedy zapomnimy, że raz zabrali nam wolność, to będą ją zabierać wiele razy” – podkreślił Statkiewicz.
Według dziennikarzy, w wiecu uczestniczyło kilkaset osób i miał on spokojny przebieg. Pod koniec pojawili się milicjanci, którzy spisali protokoły, prawdopodobnie o naruszeniu prawa przez organizatorów manifestacji.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Włodzimierz Pac/Mińsk/mcm/dabr/ po
fot:

Powiązane artykuły

Komentarze