News-Serwis

Inne

Bezdomni znajdą schronienie… w pojazdach komunikacji miejskiej

Bezdomni znajdą schronienie… w pojazdach komunikacji miejskiej
28 stycznia 2016
14:32

Problem dotyczy wszystkich większych miast. Zimą bezdomni ogrzewają się w środkach transportu publicznego. Takie towarzystwo często bywa przykre do innych pasażerów. W Warszawie za kilka tygodni będzie obowiązywał nowy regulamin Zarządu Transportu Miejskiego, w którym nie będzie zapisu o możliwości wyproszeniu takiej osoby z autobusu czy tramwaju.

Jak podkreślają stołeczni urzędnicy zmieniany przepis nie dotyczy bezpośrednio osób bezdomnych. Jednak to właśnie na nie najczęściej skarżą się pasażerowie. – Rezygnujemy z zapisu mówiącego o tym, że osoby „budzące odrazę” będą usuwane z pojazdów transportu publicznego. Ten zapis jest nieelegancki i nieprecyzyjny – podkreśla rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Obecnie obowiązujący przepis jest wykorzystywany przez przewoźników. Nie raz przy wypraszaniu z pojazdów osób bezdomnych interweniują policjanci lub strażnicy miejscy. – Zdarzają się takie sytuacje, kiedy osoby wydzielające nieprzyjemny zapach są proszone o opuszczenie autobusu czy tramwaju. Transport publiczny jest dla wszystkich, jednak obowiązują normy społeczne. Przestrzeganie tych zasad i ważny bilet uprawniają nas do korzystania z komunikacji miejskiej – dodaje Bartosz  Milczarczyk.

Pomysł urzędników powoduje wiele kontrowersji  wśród samych pasażerów, którzy w większości nie zgadzają się na skasowanie przepisu dotyczącego wypraszania pasażerów. Sprawą zajmą się teraz miejscy radni na najbliższej sesji.

Mikołaj Michalecki

Fot. mm

Powiązane artykuły

Komentarze