News-Serwis

Świat

Belgrad: Szefowie dyplomacji Turcji i Rosji spotkają się?

Belgrad: Szefowie dyplomacji Turcji i Rosji spotkają się?
26 listopada 2015
22:19

Szefowie dyplomacji Turcji i Rosji – Mevlut Cavusoglu i Siergiej Ławrow – być może spotkają się w przyszłym tygodniu w Belgradzie. Okazją będzie odbywający się w stolicy Serbii 3 i 4 grudnia szczyt OBWE. Uczestniczyć w nim będą ministrowie spraw zagranicznych kilkudziesięciu krajów, między innymi Cavusoglu, Ławrow, sekretarz stanu USA John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Media na Bałkanach powołując się na źródła tureckie informują dzisiaj, że przy okazji szczytu możliwe jest spotkanie ministrów Cavusoglu i Ławrowa. Miałby w nim też uczestniczyć John Kerry.

Nagłe pogorszenie stosunków rosyjsko-tureckich to następstwo zestrzelenia przez tureckie lotnictwo rosyjskiego bombowca Su-24. Turcy twierdzą, że znajdował się on w ich przestrzeni powietrznej. Ławrow odwołał po tym zdarzeniu swą środową wizytę w Ankarze. Rosja zawiesiła też wszystkie formy współpracy z Turcją, w tym „gorącą linię”, która miała zapobiec incydentom z udziałem rosyjskich i tureckich samolotów nad Syrią.

Z Turcji odwołano ponadto przedstawiciela rosyjskiej floty, który miał koordynować działania okrętów obu państw na Morzu Czarnym.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Tomasz Kowalczewski/em/ jp

fot. Foreign and Commonwealth Office, Flickr, CC BY 2.0

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze