News-Serwis

Gospodarka

Belgijski system ulg podatkowych nielegalny. Kłopot dla międzynarodowych korporacji

Belgijski system ulg podatkowych nielegalny. Kłopot dla międzynarodowych korporacji
11 stycznia 2016
15:33

Komisja Europejska uznała, że belgijski system ulg podatkowych jest nielegalny. Chodzi o system, który umożliwiał niektórym wielonarodowym firmom płacenie w Belgii niższych podatków. Teraz co najmniej 35 międzynarodowych korporacji będzie musiało uiścić niezapłacone należności w wysokości około 700 milionów euro.

W lutym 2015 roku wszczęte zostało postępowanie przeciwko Belgii w związku z jej ordynacją podatkową. Komisja Europejska po niemal roku śledztwa stwierdziła, że korzyści podatkowe przyznane przez Belgię w ramach obowiązującego w kraju systemu opodatkowania nadmiernych zysków są nielegalne w świetle unijnych przepisów. Według urzędników KE system ten bardzo poważnie zakłóca konkurencję w wielu różnych sektorach gospodarczych na jednolitym rynku unijnym.

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager poinformowała, że system zakłócał konkurencję i był niezgodny z unijnymi zasadami dotyczącymi pomocy państwa. – System stanowi odstępstwo od normalnej praktyki zgodnej z belgijskimi przepisami dotyczącymi podatku od przedsiębiorstw – powiedziała Vestager. Jak dodała, firmom wielonarodowym, które brały w nim udział, dawał on preferencyjne traktowanie w porównaniu z innymi firmami, które zobowiązane są do płacenia podatków w Belgii.

Chodzi o stosowanie indywidualnych interpretacji podatkowych, które pozwalają międzynarodowym przedsiębiorstwom w Belgii zmniejszać wymiar podatków przez stosowanie klauzuli „nadmiernego zysku”, który ma rzekomo wynikać z przynależności do ponadnarodowej grupy. Belgijski system – obowiązujący od 2005 roku – umożliwiał wielonarodowym przedsiębiorstwom płacenie podatków od zysków o 50-90 procent mniejszych niż zyski rzeczywiste. Z takiego preferencyjnego traktowania skorzystało co najmniej 35 korporacji wielonarodowych – głównie z Unii Europejskiej. Komisja nie zdradza, o które firmy chodziło.

IAR/ru

fot. 24oranges.nl/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze