News-Serwis

Świat

Bałkany: Wspólne działania wobec imigrantów

Bałkany: Wspólne działania wobec imigrantów
28 listopada 2015
12:44

Serbia wraz z innymi państwami Bałkanów Zachodnich przygotowuje wspólne działania wobec imigrantów – informują belgradzkie media.

Państwa położone na bałkańskim szlaku mają skoordynować operacje i odsyłać imigrantów, którzy nie uzyskają statusu uchodźcy. Mają być oni odsyłani do kraju, z którego przybyli. Według różnych ocen, w obozach przejściowych w Turcji przebywa około dwóch i pól miliona osób, które czekają na rozwój wydarzeń w Europie.

Od tego, jakie rozwiązania zostaną przyjęte zależy, czy wyruszą w drogę do Niemiec i Szwecji. Po zamknięciu przez Słowenię, Chorwację, Macedonię i Serbię granic dla imigrantów ekonomicznych, istnieje ryzyko zwiększonego przemytu ludzi. W związku z tym w Serbii przygotowywane jest między innymi nowe prawo o azylu z zaostrzonymi sankcjami za ten proceder. Surowiej karane ma być też posługiwanie się fałszywymi syryjskimi, irackimi i afgańskimi dokumentami.

Na grecko-macedońskiej granicy cały czas gromadzą się imigranci, którzy obecnie nie mogą przekroczyć granicy. Są oni potencjalnymi „klientami” przemytników ludzi – piszą „Većernje novosti”.
Serbskie służby od początku roku uniemożliwiły przemyt prawie 7800 osób.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Tomasz Kowalczewski/dabr/ po
fot: Newspix

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze