News-Serwis

Świat

Atak terrorystyczny w Pakistanie. Nie żyje co najmniej 21 osób

Atak terrorystyczny w Pakistanie. Nie żyje co najmniej 21 osób
20 stycznia 2016
10:48

Co najmniej 21 osób zabitych i ponad 30 rannych. To wstępny bilans ataku uzbrojonej grupy na uniwersytet w mieście Charsadda, znajdującym się niedaleko Peszawaru, na północy Pakistanu. Siły bezpieczeństwa zakończyły operację unieszkodliwienia napastników. Do ataku przyznali się talibowie.

Do strzelaniny doszło podczas akademii poetyckiej, w której brało udział około 600 osób. Ranni to studenci, pracownicy naukowi i ochroniarze. Pakistańskie stacje telewizyjne miały relacjonować na żywo wydarzenia z uniwersytetu Bacha Khan, znajdującego się w miejscowości Charsadda oddalonej o około 50 kilometrów od Peszawaru. Według dziennikarzy będących na miejscu, kilku napastników sforsowało ogrodzenie uczelni, a następnie wdarło się do budynków, gdzie doszło do otwarcia ognia. Na miejsce skierowano znaczne siły policyjne i wojskowe. Są także karetki pogotowia, rannych do szpitali transportowały śmigłowce. Według telewizji obrażeń w ataku mogło doznać ok. 30 osób.

Lokalne policja nie podaje czy bilans zabitych obejmuje czterech terrorystów, którzy zaatakowali uczelnię. Większość z ponad 3 tysięcy studentów obecnych na uniwersytecie w czasie strzelaniny zostało uratowanych. Policja i wojsko przeszukują teren uniwersytetu. Według mediów, w ataku zginął jeden z profesorów, doktor chemii Syed Hamid Hussain, który z bronią w ręku próbował odeprzeć napastników.

Premier Pakistanu Muhammad Nawaz Sharif w związku z atakiem wydał specjalne oświadczenie w którym napisał m.in. że „jest głęboko zasmucony atakiem terrorystów na uniwersytet Bacha Khan, który doprowadził do śmierci kilkunastu osób”. Szef pakistańskiego rządu potępił atak wskazując na to, że ci, którzy zabijają niewinnych, nie powinni mówić, że robią to w imię wiary i religii.

Prowincja, w której leży Charsadda, jest areną częstych starć między pakistańską armią a oddziałami talibów. W grudniu 2014 roku w wyniku ataku talibów na szkołę w Peszawarze zginęło 148 osób, głównie dzieci.

IAR/ru

fot. BishkekRocks/Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze