News-Serwis

Świat

Atak na restaurację w stolicy Egiptu. Kilkanaście osób zabitych

Atak na restaurację w stolicy Egiptu. Kilkanaście osób zabitych
04 grudnia 2015
13:32

Co najmniej 16 osób zginęło w ataku na restaurację w centrum Kairu. Nieznani sprawcy obrzucili budynek koktajlami Mołotowa. Według miejscowych władz, najprawdopodobniej nie jest to zamach terrorystyczny, ale efekt porachunków robotników.

Do ataku doszło przed południem w centrum Kairu. Zamaskowani sprawcy podjechali przed budynek i obrzucili go koktajlami Mołotowa. „Wybiegłem na zewnątrz i zobaczyłem płonącą restaurację. Płomienie były potężne. Wkrótce potem lekarze wyciągnęli jakieś 16 osób, z czego co najmniej 6 to kobiety. Nie wiem, ile z tych osób przeżyło“ – mówił jeden ze świadków, Mostafa, który pracował w sąsiednim budynku.

Sama restauracja znajdowała się w piwnicy, co spowodowało, że wielu gości znalazło się w pułapce. Ofiary to osoby, które albo spaliły się żywcem, albo zaczadziły się. Od kilkunastu miesięcy w całym Egipcie, w tym w Kairze, dochodzi do zamachów autorstwa islamistów. Są to albo grupy sympatyzujące z obalonym ponad dwa lata temu Bractwem Muzułmańskim, albo ugrupowania, które podporządkowały się tzw. Państwu Islamskiemu. Egipskie władze twierdzą jednak, że w tym przypadku chodziło o porachunki napastników z robotnikami, pracującymi w restauracji i pobliskim nocnym klubie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/RTR/BBC/Al-Ahram/em/nyg/ po
fot. szczepan.lemanczyk/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze