News-Serwis

Kraj

Amerykanie przyjmą dodatkowo 5 tysięcy uchodźców

Amerykanie przyjmą dodatkowo 5 tysięcy uchodźców
10 września 2015
10:33

Prezydent Barack Obama chce podnieść o 5 tysięcy liczbę uchodźców których Stany Zjednoczone przyjmą w przyszłym roku. Według organizacji humanitarnych to o wiele za mało.


Maksymalną liczbę uchodźców jakie co roku mogą przyjąć Stany Zjednoczone wyznacza Kongres. Obecnie limit ten wynosi 70 tysięcy. O jego zwiększeniu rozmawiał wczoraj z kongresmanami obu partii sekretarz stanu John Kerry. Według amerykańskich mediów podczas spotkania uzgodniono zwiększenie limitu do 75 tysięcy.

Propozycje przyjęcia przez USA dodatkowo 5 tysięcy uchodźców rozczarowały działaczy organizacji humanitarnych. Ich zdaniem Stany Zjednoczone powinny przyjąć co najmniej 65 tysięcy uchodźców z Syrii. Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział, że prezydent Barack Obama rozważa szereg możliwości pomocy europejskim sojusznikom. Nie ujawnił jednak jakie to mogą być działania. Pytany czy rząd Baracka Obamy nie czuje się odpowiedzialny za obecny kryzys, Josh Earnest podkreślił, że Stany Zjednoczone przeznaczyły 4 miliardy dolarów na pomoc syryjskim uchodźcom i robią wszystko co w ich mocy by rozwiązać konflikt w Syrii.

Informacyjna Agencja radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/zr

fot. Joe Crimmings / flickr.com

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze