News-Serwis

Kraj

Amazon: Strajk w polskiej filii?

Amazon: Strajk w polskiej filii?
24 listopada 2015
21:00

Zaostrza się spór między polskimi pracownikami Amazona a firmą. Według związkowców, skarżących się m.in. na niskie płace, przedsiębiorstwo zerwało mediacje prowadzone w ramach toczącego się od czerwca sporu zbiorowego. Związkowcy zapowiadają ogłoszenie pogotowia strajkowego i zorganizowanie referendum w sprawie strajku.

Amazon to jeden z największych na świecie sklepów internetowych. W Polsce posiada centra logistyczne.

Agnieszka Mróz ze związku zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” tłumaczyła w rozmowie z IAR, że firma zerwała mediacje już na pierwszym spotkaniu, co niejako zmusiło związkowców do rozpoczęcia przygotowań do pogotowia strajkowego.

Agnieszka Mróz podkreśliła, że wśród żądań strony pracowniczej są między innymi podwyżki, ale też na przykład wprowadzenie akcji pracowniczych i dodatków stażowych oraz rocznych grafików pracy. Związkowcy domagają się też uregulowania czasów przerw tak, by mogły być one w pełni przeznaczone na odpoczynek. Firma nie zgodziła się na żaden z postulatów.

Amazon deklaruje, że regularnie rozmawia ze swoimi pracownikami. Firma, jeden z największych na świecie sklepów internetowych, ubolewa jednak, że powstałego sporu zbiorowego nie udało się rozwiazać w drodze rokowań i mediacji.

„Uważamy, że bezpośredni dialog to najlepszy sposób, aby jak najszybciej reagować na sugestie naszych pracowników. Mimo to szanujemy opinię tych osób, które opowiadają się za innymi formami komunikacji z pracodawcą” – czytamy w komunikacie rzeczniczki prasowej Amazona Marzeny Więckowskiej.

Firma zapewnia, że swoim pracownikom oferuje atrakcyjne warunki pracy. Od początku działalności w Polsce Amazon dał umowy o prace ponad 4 tysiącom osób. „W II kwartale przyszłego roku, tak jak co roku, dokonamy przeglądu rocznych wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych, porównując je z innymi ofertami z naszej branży i jeśli okaże się to konieczne to na pewno w III kwartale odpowiednio skorygujemy oferowane przez nas stawki” – informuje rzeczniczka Amazona.

Jak dodaje, tegoroczny przegląd wynagrodzeń zaowocował podwyżką płacy podstawowej nawet o 12,5 procent. Ponadto – jak czytamy w oświadczeniu – firma finansuje prywatną opiekę medyczną, darmowy transport do pracy, ciepłe posiłki za złotówkę oraz ubezpieczenie na życie. Pokrywane są również koszty udziału w szkoleniach i kursach.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze