News-Serwis

Kraj

9 miliardów euro na ratunek. Program naprawczy Ministerstwa Rozwoju

9 miliardów euro na ratunek. Program naprawczy Ministerstwa Rozwoju
29 grudnia 2015
15:31

Minister Mateusz Morawiecki poinformował, że priorytetowym zadaniem Ministerstwa Rozwoju jest uratowanie około 9 miliardów euro ze środków unijnych, które należy rozliczyć do 31 grudnia. Ministerstwo przygotowało program naprawczy. Platforma Obywatelska jest zdziwiona zapowiedziami wicepremiera.

Mateusz Morawiecki powiedział, że o groźbie utraty tej kwoty dowiedział się po przejęciu rządów w połowie listopada. Jak mówił, niemal od razu zostały podjęte energiczne działania, by uratować te pieniądze – było to główne zadanie, którym zajmował się resort rozwoju w ostatnich tygodniach. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polska nie może sobie pozwolić na całkowitą utratę tej kwoty, bo ma ona realny wpływ na naszą gospodarkę, m.in. na tworzenie nowych miejsc pracy. Minister wskazywał, że 9 miliardów euro to więcej, niż państwo rocznie wydaje np. na politykę obronną.

Posłanka PO, Krystyna Skowrońska jest zdziwiona informacją wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Twierdzi, że wicepremier nie wspominał o tych problemach podczas ubiegłotygodniowego spotkania z posłami. Przedstawicielka opozycji nie wie skąd pochodzą te informacje i dodaje, że trzeba je sprawdzić. Zapewnia też, że Platforma Obywatelska zostawiła system wydawania unijnych pieniędzy w dobrym stanie.

Pieniądze pochodzą z poprzedniego budżetu UE na lata 2007-2013. Kraje członkowskie muszą wydać je do końca 2015 roku. Polska chciała przedłużyć ten okres od 3 do 6 miesięcy, ale nie uzyskała na to zgody Brukseli. Program naprawczy zaproponowany przez rząd zakłada m.in. zwiększenie maksymalnego dofinansowania środkami europejskimi do 85% inwestycji. Administracja chce zwiększyć też zaliczki wypłacane wykonawcom poszczególnych przedsięwzięć czy inwestycji. Resort rozwoju zapowiada też szybsze rozliczanie faktur z Brukselą czy tak zwaną nadkontraktację. Chodzi o wydanie większych pieniędzy niż te zapisane pierwotnie w poszczególnych programach.

Z przygotowanego przez resort rozwoju dokumentu, który został zaprezentowany na konferencji prasowej wynika, że prawie 40 mld zł to środki, które trzeba rozliczyć z UE. W przypadku nierozliczenia należne Polsce pieniądze przepadną. Z dokumentu wynika też, że wśród rozwiązań, które zaproponowała Komisja Europejska jest również umożliwienie podpisywania umów o dofinansowanie w 2016 roku.

Wskazano ponadto, że dzięki zaproponowanym działaniom możliwa jest realizacja takich projektów, jak m.in. Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii, zakup taboru kolejowego produkowanego przez bydgoskie zakłady PESA, informatyzacja służby zdrowia, utworzenie i dokapitalizowanie Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji oraz Funduszu Gwarancyjnego.

IAR/ru

fot. Ministerstwo Rozwoju

Powiązane artykuły

Komentarze